Hakkımızda

Yaygara’nın tarihi teoride 2006, uygulamada 2008 yılına dayanmaktadır. Şevket Arık, Erdal Duman, Serkan Demir ve Mustafa Duymaz’ ın içinde olduğu bir sanat oluşumudur. Oluşum, enerjisini paylaşıma dayalı bir gerilimden almaktadır. Öyle ki bu gerilim Her zaman müdahale edilecek, toparlanacak, bir yerden başka bir yere kaldırılacak ‘bir şeyler’ vardır duygusu üzerine inşa edilmiş durumda. Yaygara’da işte bu ‘bir şeylerin’ peşindedir. Ve bir şeylerden şimdiyi üretecek zemini kurgulamaktadır. Bu zemini çağdaş bir gerçeklikle genişletme duygusunu taşımaktadır.

Yaygara kaçamak tartışmaların yaşandığı ve yaşanacağı gezgin bir kulübedir. Henüz bir adresi yoktur. Ama bu bir olumsuzluk değil bir talihtir. Her yer ‘Yaygara’ mekanı, her şey ‘Yaygara’ konusu ve her an, kopmaya hazır bir ‘Yaygara’dır. Elbette ki her oluşum da olduğu gibi ‘Yaygara’nın da gerekçeleri ve bileşenleri bulunmaktadır. Bu gerekçeler öncelikle bir yere ait olma, o yerin içini doldurma ve bu tortuyu görünür kılmak olarak ta özetlenebilir. Bu anlamda ‘Yaygara’ yaşadığı kentle ilişkilerini sanat üzerinden kurmayı amaçlayan bir paylaşım ortamıdır.


Şevket Arık:
Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı’ndan mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Resimde Prematüre Figürler” isimli teziyle Yüksek Lisansını tamamladı. Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstüsü’nde doktorasını tamamladı. Yapıt öncelikli yaşamı savunmakta ve kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Serkan Demir:
Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı’ndan mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Heykel Anasanat Dalı Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik programlarını tamamladı. Halen Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Erdal Duman:
Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Heykel Anasanat Dalı yüksek lisans programını tamamladı. Halen Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde sanatta yeterlik programına devam etmektedir.Çok sayıda kişisel, karma sergiler ve ortak projelerde yer aldı. Ayrıca fotoğraf çalışmaları ve afiş tasarımı alanında işleri bulunmaktadır.

Mustafa Duymaz:
Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı’ndan mezun oldu. Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dalı’nde yüksek lisansını tamamladı. Halen Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ‘nde görev yapmaktadır.

Sinem Yıldırım
Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Bir çok sosyal projede yürütücü olarak yer aldı. Halen Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Programı’nda yüksek lisansa devam etmekte ve takı tasarımı yapmaktadır.

YAYGARA ETKİNLİK KİTAPÇIĞI İÇİN TIKLAYINIZ…