Buradan Nereye? Yaygara, Santral İstanbul’da

SantralİstanbulEnerji Müzesi 6-21 Mayıs tarihleri arasında altı sanatçı kolektifinin katıldığı “Buradan Nereye?” başlıklı etkinliğe evsahipliği yapıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Programı, Derya Yücel koordinatörlüğündeki ART 311-312* kapsamında gerçekleşecek olan “Buradan Nereye?” İstanbul, Ankara ve Mardin’den katılan sanatçı inisiyatiflerinin üretimleri dışında, performanslar, atölye çalışmaları ve söyleşileri de içeren bir etkinlik olarak, Santralistanbul Enerji Müzesi’nde 6 Mayıs’ta başlıyor.

Ha Za Vu Zu’nun 6 Mayıs’ta gerçekleştireceği performansıyla başlayacak olan Buradan Nereye?, kolektif ifadelerin paylaşılması, sanat, hayat, gündelik ve güncel konular üzerine anlam arayışı, hafıza kaydı gibi konular etrafında Halı Atölyesi (Gülçin Aksoy), Ha Za Vu Zu, Pelesiyer, Video-İst, Yaygara ve Yoğunluk’un katılımıyla gerçekleşecek.

Etkinlik Programı:
06-21.05 Sergi
06.05. HaZaVuZu Performans (18:00)
07.05. Pelesiyer&Yaygara Buluşma (14:00)
14.05. Halı Atölyesi & HaZaVuZu Buluşma (14:00)
16.05. Yoğunluk Atölye (11:00)
17.05. Yoğunluk Atölye (11:00)
21.05. Video-İst Video gösterimi-Buluşma (14:00)
21.05. Kapanış (20:00)

SANATÇI KOLEKTİFLERİ

Halı Atölyesi’nde üretim pratikleri değişkendir. Sınırları önceden belirlenmiş-sabit şeyler üzerine odaklanmaz. Burada üzerinde durulan meselelerin sınır çizgisi yoktur. Hatta tam da önceden öğrenilmiş ezberlendikçe katılaşmış meselelerle ilgilenir. Burada Açık Atölye sistemi işler. Uç verir, uçuverir. 90’lardan beri halıda olsak dahi kronolojik bir mekanizma değildir. ‘Sanat eğitiminin’, ‘estetik’ ve ‘politik’in deneyimlendiği bir ortak eylem-ortak eyleme aygıtı olarak işlerliğini sürdürür. Vesile olur. Bir kereye mahsus değildir, bir kere ve çok kere süreklilik arzeden etüdler silsilesi ile meseleler bağlanır, kopar, ayrışır, kaybolur, geri gelir. İçinde yaşamakta olduğumuz dünyaya ve coğrafyaya dair meseleleri farklı kanallardan yeniden sorgulayabileceğimiz alanlar açar.

Ha Za Vu Zu, İstanbul’da bir sanatçı kolektifi. Bu kolektif, ses ve görüntüde tahmin edilemeyenin ortaya çıkışını teşvik etmek için bir hiyerarşi olmaksızın çalışıyor. Ha Za Vu Zu kendini verimli ortak çalışmaların ve fikir değişimlerinin gerçekleştiği bir merkez olarak görüyor. Grubun çalışmaları performans ve propaganda, mizah ve sıradışı akşam etkinliklerinin düzenlenmesi arasında konumlanıyor. Performans, enstalasyon, video ve nesnelerden (kitaplar, bayraklar, afişlerden dönüşüme uğramış disko toplarına ve çeşitli kısa ömürlü şeylere uzanan) oluşturdukları biçimler oldukça değişken.

Pelesiyer, terk edilmiş mekânlarda oyun alanları yaratıp, sanatçıları bu mekânlara davet ediyor. Mekânların hikâyelerinin önceden araştırıldığı ve sanatçılara sunulduğu oluşumda, bu mekânlarda iş üretmek isteyen sanatçıların daha önceki üslup ve hikâyelerini bir köşeye bırakıp, sadece bu mekâna yönelik yeni işler yapmaları bekleniyor. Ortaya çıkan işler, fotoğraf ve videolarla belgelenerek, yeni bir projenin yapımına kadar Pelesiyer’in kendi sitesinde sergileniyor. Ali Şentürk, Hüseyin Arıcı, Alper Aydın, Sultan Burcu Demir ve Mert Acar’dan oluşan kadro, Online çağrılarla katılımcıların projeye doğrudan, kendi kararlarıyla, proje okumalarıyla geldiği bir inisiyatif alanı yaratılmaya çalışılmaktadır.

Yoğunluk, İsmail Eğler, Nil Aynalı Eğler, Elif Tekir ve Nezih Vargeloğlu’ndan oluşan sanat etkinliğinin mekan ile ilişkisi üzerine odaklanan bir inisiyatif. Mekanı sanat ürünlerinin sergilendiği bir container olarak değil, bizzat sanatsal üretiminin nesnesi olarak ele alan inisiyatif, özgün nitelikleri olan mekanları keşfederek güncel sanatın mekansal deneyim ile içiçe geçtiği sergiler gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Sergilerin sanatçıların mekan ile yoğun ilişkiye geçtiği ve mekanda gizli olan potansiyelleri kendi kavrayışları içerisinden açığa çıkardıkları bir süreç içerisinden ortaya çıkması öngörülüyor.

Videoist, Hülya Özdemir ve Ferhat Satıcı’nın bir organizasyonu olarak, sanatçı merkezli bir yaklaşımla, organikliği ve hiyerarşisizliği öngörür. 2003 yılından beridir düzenli aralıklarla sergi, gösterim, sunum ve eğitim projelerine yer veren bir sanat kollektifi olarak, bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir şekilde sanat ortamında yer aldı. 2014 yılı ile birlikte sadece gezici yapıya sahip olan Videoist, Mardin’de ziyaret edilebilir bir sanat belleğine dönüştü. Bu belleğin izleğinde yönünü belirleyen videoist, Çağdaş Sanatın büyük metropolllerde odaklanan piyasa odaklı yaklaşımına alternatif olarak merkezi zaman ve mekan anlayışının dışında bilgi odaklı bir zaman ve mekan algısı kurgulamaya çalışmaktadır.

Yaygara, 2006 yılından bu yana, teorik ortaklıkların, düşünsel tartışmaların, sanatsal kümelenmelerin ve sonucunun nereye varacağını bilinmeden başlanılan bir tartışmanın içinden geçip günümüze kadar uzanan bir yolculuğun hem aktörü hem de tanığı konumundadır. Ankara kökenli olan inisiyatif, beslendiği ana damarı yine Ankara ve geniş bir perspektifle bakıldığında kent üzerinden inşa etmeye çalışmaktadır. Şevket Arık, Serkan Demir, Erdal Duman, Mustafa Duymaz ve Sinem Yıldırım’ın bir arada çalıştığı Yaygara, kentin sembolik içeriğini hareket noktasının merkezine koyar.

* ART 311-312 Sanat ve Kültür Yönetimi Programı, Sergi Projesi ve Uygulaması dersi. 2015-2016: Anna Jasmin Storms, Ayça Dilruba Kayra, Ayşe Pınar Girgin, Bengisu Çağlayan, Bilge Günay, Constantin Venantius Hornberger, Derya Dinç, Dilan Kılıç, Doğukan Şarman, Eda Zorlu, Elif Hazal Tanrısever, Elif Naz Güven, Erol Berke Güvençoğlu, Kardelen Bayraktar, Koral Sagular, Linda Veselá, Marie Gerrer, Meltem Öztürk, Meryem Sedef Özdoğan, Naciye Buse Doğrular, Nilüfer Nisan Berkol, Rüya Oktay, Stefano Pellızzarı, Tilbe Şendoğan, Yasemin Nur Öztürk, Yiğit İhtiyar.

 

Etkinlik ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız!